Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Rinkodara>Žemės ūkio produktų rinka: pasiūlos specifika bei jų veiksniai

Žemės ūkio produktų rinka: pasiūlos specifika bei jų veiksniai

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132
Aprašymas

Summary. Santrauka. Įvadas. Žemės ūkio produktų rinkos specifika. Žemės ūkio rinkos samprata. Žemės ūkio produktų pasiūlos ir paklausos ypatumai. Žemės ūkio produktų pasiūlos ir kainų pokyčiai Lietuvoje. Pagrindinių žemės ūkio produktų gamybos pokyčiai ir jų veiksniai. Pagrindinių žemės ūkio produktų supirkimų pokyčiai bei jų veiksniai. Pagrindinių žemės ūkio produktų supirkimų kainų pokyčiai ir jų veiksniai. Žemės ūkio produktų rinkos valstybinis reguliavimas Lietuvoje. Reguliavimo prielaidos ir būdai. Reguliavimo priemonės ir rezultatyvumas. Išvados.

Ištrauka

Lietuva nuo seno yra žemės ūkio šalis, kurioje vertinamos ir puoselėjamos ilgametės žemės ūkio tradicijos, todėl žemės ūkis yra svarbus ekonominiu, socialiniu etnokultūriniu bei gamtosauginiu požiūriu. Dėl daugiafunkcinio pobūdžio žemės ūkis laikomas prioritetine Lietuvos ūkio šaka. Tačiau nereiktų pamiršti, jog tai yra viena iš problemiškiausių ūkio šakų.
Kadangi žemės ūkio rinka yra sudėtinga visuomeninių santykių sistema, mainų sritis, kurioje dalyvauja žemės ūkio subjektai, joje savarankiškai funkcionuoja įvairios arba kitaip sakant mažesnės rinkos. Tai žemės, kapitalo, darbo, gamybos priemonių, žemės ūkio produkcijos ir kitos. Kiekvienas jų yra savita infrastruktūra, visiškai skirtingi pirkimo – pardavimo objektai ir specifiniai prekiniai – piniginiai santykiai, kuriuos lemia susiklosčiusios rinkos sąlygos. Todėl atitinkamai, turi skirtis ir valstybės politika jų atžvilgiu.
Kaip ir kiekvienos ūkio šakos tikslas yra gauti pelną, taip ir žemės ūkio verslo tikslas yra pelnas. 1815 m. A. Thaer ekonomikos tikslą suformulavo taip "Žemės ūkis yra verslas, kurio tikslas yra iš augalininkystės bei gyvulininkystės produkcijos gauti pelną arba užsidirbti pinigų". Taigi žemės ūkio produkcijos gamintojų pelnas priklauso nuo rinkos sąlygų bei valstybės vykdomų reguliavimo priemonių.
Tyrimo problema – žemės ūkio gamintojų tikslas yra gauti už pagamintą produkciją pajamas, kurios padengtų patirtas išlaidas ir galėtų patenkinti tiek fizinius, tiek dvasinius poreikius. Kadangi Lietuvoje vyrauja smulkūs ir vidutiniai ūkiai, tai iškyla problemų su pagamintos produkcijos pardavimu už tokią kainą, kuri tenkintų ne tik vartotojų poreikius, bet ir padengtų gamintojų patirtas išlaidas ir užtikrintų geras gyvenimo sąlygas. Tačiau žemės ūkio produkcijos gamintojų pelnas priklauso ne tik nuo patirtų išlaidų, bet ir šalyje susiklosčiusių rinkos sąlygų bei valstybės vykdomos žemės ūkio politikos, kuri gali būti vertinama kaip neigiamas veiksnys vystantis konkurencingam žemės ūkio verslui. Taip pat iškyla problemų superkant žemės ūkio produkciją iš smulkių ūkininkų, kurie ne visada gali garantuoti nustatytą produkcijos kiekį.
Tyrimo objektas – žemės ūkio produktų pasiūla ir jos veiksniai.
Tyrimo tikslas – įvertinti žemės ūkio produktų pasiūlos specifiką ir jos veiksnius.
Tyrimo uždaviniai:
• aptarti žemės ūkio rinkos sampratą bei pasiūlą ir paklausą lemiančius veiksnius;
• išanalizuoti pagrindinius Lietuvos žemės ūkio produktų gamybos ir supirkimų pokyčius;
išsiaiškinti žemės ūkio produktų gamybą, supirkimus ir supirkimų kainas lemiančius veiksnius;
• aptarti pagrindines Lietuvoje valstybės vykdomas žemės ūkio produktų rinkos reguliavimo priemones.
• įvertinti valstybinio reguliavimo įtaką žemės ūkio produktų rinkai;
Tyrimo laikotarpis – 2000 – 2006 metai.
Tyrimo metodai:
• analizuojant žemės ūkio produktų rinką bei jų valstybinį reguliavimą Lietuvoje, naudoti bendramoksliniai tyrimo metodai – mokslinės literatūros ir juridinių dokumentų analizė ir sintezė;
• atlikti pagrindinių žemės ūkio produktų gamybos, supirkimų bei jų kainų analizę naudoti - ekonominiai – statistiniai duomenų rinkimo ir analizės metodai;
• statistiniai informacijai apdoroti ir sisteminti panaudoti grupavimo, palyginimo ir grafinio vaizdavimo būdai.
Tyrimo teorinis pagrindas
Rengiant kursinį darbą naudota Lietuvos bei užsienio autorių mokslinė literatūra kursinio darbo tema, Lietuvos Respublikos įstatymai ir nutarimai, statistinė informacija iš Lietuvos Respublikos institucijų: Lietuvos Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos, bei kiti dokumentų ir straipsniai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasRinkodaros kursinis darbas
KategorijaRinkodara
TipasKursiniai darbai
Apimtis29 puslapiai 
Literatūros šaltiniai17
Dydis86.25 KB
AutoriusAndrius
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasV. Vitunskienė
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Zemes ukio produktu rinka pasiulos specifika bei ju veiksniai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 29 puslapiai 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 2 Klasė/kursas
  • V. Vitunskienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą